Máška Jiří

MÁŠKA Jiří
* 1955


(narozen 2.listopadu 1955 v jihočeské vesničce Ražice)
český malíř, který žije na honduraském ostrově Roatan. V roce 1983 emigroval do USA.
Vyrostl v Ražicích, učil se malovat u ak. malíře Jiřího Režka ve Strakonicích, vystudoval střední grafickou školu v Praze, kde se v malbě zdokonaloval u profesora Janocha. Působil v propagaci Parku kultury a oddechu v Českých Budějovicích, maloval, ale výstavy jeho obrazů byly shledávány jako nepřijatelné, nevyjadřovaly dostatečně úsilí pracujícího lidu při budování socialismu. Po odchodu do Rakouska a USA studoval na Everett Community College ve Washingtonu u prof. Hansona.
V roce 1991 se vrátil do jižních Čech, ale vývoj v Československu a v České republice mu přivodil značné zklamání, takže v roce 1994 opět odešel za oceán. Do Česka se vrací většinou jen o Vánocích. Je potřetí ženatý a má tři syny. Od roku 1999 žije na ostrově Roatan, který je ve správě Honduraské republiky. Na ostrově postavil vlastní pivovar, věnuje se obchodu a také stavbě replik starých plachetnic. Postavil např. Černou perlu, s níž loupil slavný pirát Henry Morgan, nebo Santa Mariu, hlavní loď flotily objevitele Kryštofa Kolumba. Úspěch v umělecké tvorbě a obchodu mu umožňuje naprostou svobodu počínání.
Jiří Máška před svou emigrací nemohl svobodně vystavovat, protože jeho tvorba odporovala konvencím, které určovalo kulturní oddělení ÚV KSČ a jeho jihočeská „agentura“.
Jeho malířská tvorba byla kontroverzní. Obrazy s názvy Slučovací sjezd ČSSD a KSČM, Marťani hledají Paroubka / Chtějí jej odvést do psychiatrické léčebny nebo Prezident Klaus bojuje s Evropskou Unií mohou být důvodem k tomu, proč je v ČR téměř neznámý a málo zviditelňovaný, zatímco obrazy jako Sergei Jesenin – Moskva, Sen mladého řeznického učně, Vzpomínky na Karibik, Brouk Pytlík se učí masturbovat, Obr Koloděj se učí kouřit, Obama Bin Barak dostal Nobelovku, Komunista na kole atd. mu zaručují obdiv, respekt a prodeje v prestižních galeriích např. v New Yorku.
Vystavoval v Los Angeles, Seattle, Paříži, New Yorku, Vancouveru, Hongkongu atd. Bývá řazen do skupiny abstraktních expresionistů, o jeho tvorbě píší prestižní magazíny.

Na základě výstavy Jiřího Mášky v Pekingu v roce 2016 a 2017 dostal pan Máška pozvání od Kulturní komise Hong Kongu na uspořádání výstavy. Jiří Máška odletěl do Hong Kongu na čtyři dny, kde upřesňoval termín a podmínky výstavy soch a obrazů v Muzeu Moderního Umění.
Při příležitosti svého pobytu byl osloven také prestižní galerií v centru Hong Kongu, White Cube Gallery na Connaught Road, kde by měla jeho kulturní cesta po Asii pokračovat v roce 2019 a v roce 2020.
Do třetice všeho dobrého, během pobytu v Hong Kongu v centru asijského obchodu a umění dostal pan Máška pozvánku z gallerie v Rusku a to v centru Moskvy, kde jej pozvala ředitelka Elena Rostislavovna Yureneva, aby uspořádal výstavu jeho soch a obrazů, kterou chce paní ředitelka galerie udělat v prvním možném termínu v listopadu 2018.

Další mezinárodní úspěchy
Jiří Máška, malíř a sochař získal před dvěma měsíci hlavní cenu / CERTIFICATE OF EXCELLENCE / v Miami v U.S.A. na mezinárodní umělecké soutěži ARTAVITA za malbu v konkurenci 483 umělců celého světa.

Dále získal cenu ve Francii na umělecké soutěži CIRCLE FAUNDATION FOR THE ART v Lyonu, kdy v prosinci 2018 budou vystaveny práce všech vybraných umělců v galerii Galleria Monteoliveto v Nice a výstava bude pokračovat i v Paříži až do konce roku.

Mezi 98 umělci z celého světa pečlivě vybraných Evropskou uměleckou komisí /v listopadu 2017/ Jiří Máška získal jednu z hlavních cen za „AWARD OF EXCELLENCE “ Cena za vyjímečnou uměleckou tvorbu v Italské Boloni na mezinárodní soutěži TREVISAN INTERNATIONAL ART

Jedna s nejprestižnějších uměleckých společností Art Production Corporation, New York, U.S.A. zařadila obrazy a sochy Jiřího Mášky na své webové stránky

Firma na oblečení navrhované špičkovými designéry VIDA.CO – San Francisco , U.S.A. zařadila návrhy Jiřího Mášky do svého programu.

[ zdroj: provenience malíř Jiří Máška ]

[ zdroj: Wikipedie – otevřená encyklopedie ]