Jíra Václav

Václav Jíra (* 17. prosinec 1939 Louny) je český výtvarník, spolu se Zdeňkem Sýkorou, Kamilem Linhartem, Vladislavem Mirvaldem, Janem Valtem, Zdeňkem Ladrou, Jaroslavem Čásou a Miroslavem Kuklou člen Lounské krajinářské školy

Ihned po návratu z prezenční vojenské služby se stal členem výtvarného kroužku, který v Lounech vedl právě Zdeněk Sýkora. Koncem 60. let se přešel do Městského kulturního střediska a na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze vystudoval obor Film-Foto-Výtvarnictví. Od 70. let byl členem Svazu českých výtvarných umělců. Po roce 1989 trvalý pracovní poměr opustil. První samostatnou výstavu měl v roce 1964 v Kadani, od roku 1983 vystavuje každoročně.

Od počátku 60. let sleduje Jírova tvorba dvě základní oblasti: krajinomalbu a tvorbu, resp. zobrazování strojků. Až do současnosti probíhají obě sféry paralelně. Ačkoliv těžiště Jírovy tvorby spočívá ve strojcích, nerezignoval ani na zobrazení krajiny, zejména Lounského středohoří. V jeho plátnech se krajina přetváří v barevné plochy, které vytvářejí organické struktury.

Ačkoliv Jírova recepce krajiny není popisná, vyzařuje z jeho pláten citové zaujetí a schopnost vystihnout náladu zvoleného námětu.

( zdroj : wikipedia.org )