Jansa Václav

Václav Jansa (22. října 1859 Slatinice – 29. června 1913 Černošice) byl český malíř, krajinář a ilustrátor. Významné jsou jeho akvarely zachycující starou Prahu.
Narodil se v dnes zaniklé obci Slatinice. Jeho rodiče zaměstnal hrabě Herberstein na svém dvoře, proto se rodina přestěhovala do Solan u Lovosic. Zde se Jansa vyučil na kupce a přitom se věnoval své zálibě, kreslení a malování. Kvůli studiu pak odjel do Prahy.

Byl přijat na akademii výtvarných umění v Praze a z ní později přestoupil na akademii ve Vídni.
Václav Jansa hodně cestoval a oblíbil si malbu krajin. Maloval hlavně jižní Čechy a také Krkonoše.
Při velké přestavbě Prahy na konci devatenáctého století se zaměřil na obrazy pražských domů a ulic. Pražské ghetto se tehdy asanovalo, bouraly se domy i celé ulice a stavěly se nové budovy. Mnohé z jím zachycených památek již dnes neexistují.

Václav Jansa zemřel v Černošicích 29. června 1913 ve věku 54 let.

V letech 1894 až 1895 se podílel na malbě diorámatu Mikoláše Alše Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou. Námětem obrazu byla epická báseň z Rukopisu královédvorského Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou.
V roce 1891 namaloval pro hraběte Harracha dioráma Krkonoš, umístěné do jeho pavilonu na jubilejní pražské výstavě.
Mezi lety 1895 a 1899 vznikly jeho akvarely staré Prahy.
Roku 1898 pomáhal Maroldovi vytvářet Bitvu u Lipan (tzv. Maroldovo panoráma).

Díla Václava Jansy jsou také obsažena v knihách Zlatá Praha (1908) a Památky starého umění v Čechách (1911).

( zdroj : wikipedia.org )